Biyografi

Onur Kale, 22 Mart tarihinde Ankara Yenimahalle’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da, üniversite eğitimini Kırıkkale Üniversitesi Elektronik bölümünde tamamladı.

Bir süre Microsoft’un bilişim alanında eğitim aldıktan sonra Türkiye’deki sınavları 1. tamamlayarak Uluslararası Sertifikalı Bilişim Uzmanı oldu. Geçmiş yıllarda birçok Web projelerine imza attı. Çeşitli sanatçıların, oyuncuların ve büyük şirketlerin web siteleri ve projelerinin tasarımlarının yapımını üstlenerek Web Tasarım alanında da çalışmalarda bulundu.

Yine internet üzerinde çalışmalarda bulunarak 2007-2009 yılları radyolarda programlar sundu. Birçok sanatçı ve oyuncular ile e-dergi ve bazı kültürel sayfalar adına röportajlar yaptı.

Edebiyata olan ilgisi çocuklu yaşlara dayanmaktadır. Şiir, deneme ve güncel alanlarda birçok yazı kaleme almıştır. Hayat, aşk ve günümüz temalı ‘Onur Kaleminden’ başlıklı yazılarını kişisel web sayfası onurkale.com internet sayfasında yayınladı. Zamanla büyük bir okuyucu kitlesine ulaştı.

Onur Kale, aynı zamanda güncel ve politik yazılar ve makaleler kaleme aldı. 2007 ve 2010 yılları arasında ‘Gündem Analiz’ adlı haber platformunda köşe yazarlığı yaptı. Türkiye ve Dünya meseleleri konusunda kaleme aldığı bazı makaleleri üniversite öğrencileri tarafından kullanıldı.

Müziğe olan ilgisi edebiyata olan ilgisi gibi çocuklu yaşlara dayanmaktadır. 7 yaşında ilkokulda başladığı sahne serüveni şimdilerde kendi besteleriyle gerçekleştirdiği konserlerle devam etmektedir.

Klasik Türk Müziğine olan ilgisini 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosuna katılarak perçinledi. 3 yıl ses ve sahne eğitimi aldı. Koro konserleri kapsamında 2013 yılında bestelediği ‘Adı Hüzün Bu Şarkının’ adlı Türk Sanat Müziği bestesiyle Ankaralı ünlü bestekarlar ile aynı sahneyi paylaşarak sahne aldı. Bu konserde Türk Müziğine katkılarından dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca tarafınca plaket ve ödüle layık görüldü.

Lise yıllarında kurduğu Rock grubu ile çeşitli konserler verdi. Üniversite yıllarında sahne çalışmaları ve konserleri devam etti. Daha sonra farklı şehirlerde, mekanlarda ve konser etkinliklerinde sahneye devam edip dinleyici kitlesi oluşmaya başladı. 2015 yılında yazdığı ve bestelediği Adı Hüzün Bu Şarkının (Akustik Versiyon), Aşk Olsun Sana Hayat, Eski Sevgililer, Gözlerin, Hayat Küçük Düşüm Büyük eserlerini yine kişisel web sayfası onurkale.com ve resmi Youtube hesabı aracılığı ile müzikseverler ile paylaştı. Alternatif Rock ve Klasik Türk Müziği dalında günümüzde beste yapmaya devam etmektedir.

Onur Kale, edebiyat yazıları ve müzik besteleriyle 5 ulusal radyo ve 2 ulusal televizyon kanallarının programlarına konuk olmuştur.

www.onurkale.com